Likvidace a hubení štěnic

Štěnice domácí (Cimex lectularius)

Tělo dospělého jedince: barva červenohnědá nebo žlutohnědá / velikost do 5mm / tři páry nohou, bez křídel, na hlavě čtyřčlánková tykadla

Nymfa: slámově zbarvená, velikosti do 1.3mm

Výskyt: Štěnice žije pouze v prostorech obývaných lidmi

Potrava: živí se pouze krví, parazituje na lidech i domácích zvířatech.


Co možná nevíte o štěnicích

  1. Štěnice dokážou vyčkávat hladovět i několik měsíců.
  2. Štěnice vysoce aktivně migruje i mezi byty.
  3. Krev saje především v noci.
  4. Pasivní prevence neexistuje!
  5. Aktivní prevencí je včasný zásah profesionála!

Obecně

V současné době panuje celosvětový problém s přemnožením štěnic a jejich rezistencí vůči běžným insekticidním přípravkům.  Pro svou činnost tedy používám pouze schválené profesionální, vysoce účinné moderní přípravky.

Lidé se za štěnice stydí, ale není nejmenší důvod, neboť již dávno není tento parazit "výsadou" (znakem) např. nižšího sociálního statusu hostitele.Více cestujeme a štěnice si přivlečeme třeba jako neotřelý "suvenýr" z dovolené v luxusním hotelu, případně s novým kusem nábytku od  i značkového prodejce. Jde sice o velmi nepříjemnou záležitost, ale zároveň jde o problém se kterým se dnes potýká celý svět. To že se u vás doma objeví štěnice tedy neznamená, že jste nepořádní. Ten kdo v dnešní době stále ještě podporuje tento předsudek  třeba ani netuší, že pod obrazem v ložnici v tichosti čeká nevítaný host.

Štěnice migruje především díky velkému pohybu lidí a věcí. Je velmi jednoduché přivléci ji do domácnosti společně se zavazadly, s nábytkem nebo i jen běžnou cestou jakýmkoli dopravním prostředkem. Způsobů přenosu je spousta a v drtivé většině případů dojde k infektaci nevědomky a pohybem v na první pohled "bezpečných" prostorách.

Štěnice se živí pouze krví. Ideálně lidskou, ale vezme za vděk i krví třeba domácího mazlíčka.

Její vývoj od vajíčka po dospělce, schopnost množení a délka života dost výrazně závisí na přísunu potravy, ale také na teplotě prostředí ve kterém žije.

Vyskytuje se tedy hlavně v bezprostřední blízkosti člověka (nikdo přece nechceme chodit pro každé jídlo přes dvůr či ulici). Žije především v konstrukci postele a jejím okolí,matraci, nočních stolcích, povlečení, za tapetami, v obložení stěn, pod koberci, ve spárách, za obrazy, v elektrozásuvkách, za ukončovacími lištami podlah, ve skříních,……

Krev saje hlavně v noci, den tráví v úkrytech. Saje na odkrytých částech těla několik minut.

Jen u málokoho se projeví kožní reakce po pobodání, ale při přemnožení a tím pádem častému sání může dojít  až i k anemickým stavům.

Štěnice vysoce aktivně migruje i mezi byty v činžovních domech a panelácích. Bytové domy se tedy většinou ošetřují dle tzv. "křížového pravidla"-  byty nad + pod, nalevo + napravo od ohniska nebo ideálně celý vchod (jelikož však kladu vysoký důraz na absolutní diskrétnost, ošetřuji i byty jednotlivé- nikdo se nedozví, že v bytové jednotce probíhá dezinsekční zásah).

Vyhubení štěnic vlastními silami většinou moc nefunguje. Štěnice jsou vůči běžně dostupným přípravkům rezistentní a nezachytí-li se jejich výskyt hned, běžné přípravky fungují spíše pouze repelentně tzn. dojde jen k jejich dočasnému "odsunu" do pro ně bezpečnější zóny kde v klidu vyčkají na další možnost nájezdu za potravou a následnému množení a rozrůstání kolonií.

Aktivní prevence spočívá v časném záchytu a totálním vyhubení profesionálem !


Způsob hubení štěnice

Přijedu a zhodnotím situaci - zjistím velikost zamoření.

Rozeberu postele co nejvíce možno (nepoužívám kladivo ani jiné destruktivní metody :) ), prohlédnu veškerý nábytek v bezprostředním okolí. Prohlédnu lampy, prostory za obrazy, lištami, pod koberci,………..

Vše ošetřím profesionálním insekticidním přípravkem (postřik+ popraš) s reziduálním účinkem.

Při těchto činnostech je bezpodmínečně nutná přítomnost klienta-vyhneme se tak případným nedorozuměním či omylům

Pro jistotu úplného vyhubení je nutno zásah několikrát zopakovat (většinou jednou až dvakrát). První opakování ošetření po 2-3 týdnech.

 


Ceník

Pevný ceník není možný, protože každý byt či dům, každý prostor je jiný. Cena se odvíjí také podle velikosti zamoření a množství spotřebovaného desinsekčního materiálu. Po prvotním telefonickém nebo mailovém  kontaktu tedy provedu hrubý odhad ceny. Po odsouhlasení zákazníkem přijedu a cenu upřesním přímo na místě. Teprve po dalším souhlasu přistoupím k vlastnímu zásahu

 


 

 

 
 

© Vytvořil www.tomassedlak.cz | Mapa webu